A leopárd gekkó terráriuma

A leopárd gekkókat csak fekvő terráriumban tartsuk, mivel a kaméleonéhoz hasonló álló terráriumokat nem képesek kihasználni. Mivel lábaikon nincsenek talplemezek, így nem tudnak olyan hatékonyan megkapaszkodni a felületeken. Egy álló terráriumba behelyezett hosszú faágról akár le is eshetnek, ami kisebb korban komolyabb sérüléseket is eredményezhet.

A sima fekvő terrárium mellett népszerűek a szekrényekbe beépített terráriumok is. Ezek igazán jól mutathatnak egy lakásban, de persze egy egyszerű, jól berendezett terrárium is lehet a nappali éke.

Mekkora legyen a terrárium? 

Ez sok dologtól is függ: egyrészt a gekkó korától és a terráriumban tartani kívánt példányok számától.
Egy kis gekkónak kb. 6 hónapos koráig elég egy 35x20x30 cm-es terrárium. A kicsiket frusztrálhatja a nagy hely, így 6 hónapos korukig ne tegyük őket nagyobba!
Egyetlen felnőtt gekkónak egy kb. 60x30x40 cm-es terrárium szükséges. Ez a minimum méret, ha ettől nagyobb, az nem baj.

Ha több példányt akarunk egyben tartani, akkor nem csak a számukat és a terrárium méretét kell figyelembe venni, hanem a nemüket is.
Két hím gekkó egyben tartása életveszélyes. Ha eleinte nem is bántják egymást, később nagyon csúnya és akár halálos következményei is lehetnek. A két nőstény egyed egyben tartása kevésbé veszélyes, de ha nem egy méretűek vagy korúak, akkor náluk is lehet farokharapás, verekedés stb.
Soha ne tartsunk egy hímet egy nősténnyel! A hím állandóan piszkálni fogja a nőstényt és ez addig fajulhat, hogy a nőstény belepusztulhat. Az egy hím két nőstény sem a legideálisabb, de jobb, mint az 1:1 arány. A legjobb, ha egy hímet legalább 3 nősténnyel tartunk egyben, így biztos, hogy a lányok helyre rakják a rakoncátlan kant.

Két felnőtt példány egyben tartásának esetén egy minimum 90x50x50 cm-es terráriumot kell beszereznünk. Minél több állatot tartunk egyben, ez a méret úgy fog arányosan nőni az állatok számával.

A terráriumon minden esetben legyen szellőző nyílás, jól lehálózva, mert a gekkók nagy szökőművészek.

Érdemes egy szivacs darabbal kiékelni a tolóajtós terráriumokat, mert a gekkók nagy szabaduló művészek és képesek addig kaparni, tologatni az ajtót, amíg ki nem nyitják. Lehet, hogy nem túl esztétikus egy szivacs darab az ajtónál, de kifizetődő. 

Milyen legyen a terrárium berendezése?

A gekkók szeretnek elvonulni a világ elől, így mindenképp szükségünk lesz olyan tárgyakra, amikbe bele tudnak bújni. A kisállat kereskedésekben is sok fajta bújót kaphatunk a gekkóink számára. Érdemes minél érdekesebbé varázsolni a terráriumot, hogy az állat ne unatkozzon és ne lustuljon el. Szeretnek mászni, így a terráriumokat sziklaháttérrel ellátni egy jó dolog lehet. Növeljük vele a mászó felületet és még jól is néz ki.
A terráriumnak legyen egy meleg és egy hideg része. A fűtő lámpát tegyük például a terrárium bal oldalára. A jobb oldalon így pár fokkal hűvösebb lesz. Így elkerülhető, hogy a gekkónk test hőmérséklete veszélyesen megnőjön. Mivel hüllők, így nem képesek szabályozni a testhőjüket. Ha melegük van, akkor szükséges egy hidegebb hely is.

Legalább 3 bújó legyen a terráriumba. A meleg bújó a melegítő lámpa alatt/talajfűtő fölött helyezkedjen el. A hideg bújó a terrárium hűvösebb részén legyen, és szükségünk lesz még egy nedves bújóra is, ami lehet egy egyszerű műanyag tároló edény, akár egy jégkrémes doboz. Vágjunk egy lyukat a tetejére/oldalára és a lyuk széleit fedjük le valamivel, nehogy az éles műanyag felsértse a gekkó bőrét. Ez lehetőleg ne pont a legmelegebb helyen legyen elhelyezve. A nedves bújó a vedlést segíti elő, ha megfelelő a páratartalom, akkor vedléskor sincs különösebb dolgunk a gekkónkkal.
A nedves bújóba tehetünk papírtörlőt, amit langyos vízzel benedvesítünk, de csak annyira, hogy ne folyjon belőle a víz.
Lehet beletenni kókuszrostot is, és olykor-olykor langyos vízzel belespriccelni a bújóba.

Az sem árt, ha van bent 1-2 nagyobb , amihez hozzá tud dörgölőzni az állat. Vedlés előtt ugyanis szeretnek dörgölőzni érdesebb tárgyakhoz. Ez is elősegítheti a vedlést.

Műnövényekkel is díszíthetjük a terráriumot. Van, aki élő növényt használ. Erre a célra bármilyen pozsgás növény megfelel. De tilos kaktuszt betenni! A gekkó nem fog enni a növényből, mivel csak rovarokkal táplálkozik, de azért érdemes olyan növényt berakni, ami biztos, hogy nem mérgező.
Az élő növénnyel az a baj, hogy a gekkók gyakran felborítják a cserepet és kikaparják belőle a földet.

A gekkó előtt mindig legyen bent friss víz egy akkora tálban, amibe ha beleesik, nem fullad meg. Ne legyen túl nagy és mély a tálka, mert az veszélyes lehet az állatra nézve.
Érdemes egy pici tálkába(nekem ilyen pici befőttes üveg kupakjában van) kalcium port behelyezni. Erről bővebben az Etetés menüpontban találsz információt.
Az etető tálkát van, aki folyton bent tartja a terráriumban, és van, aki csipeszből etet. Ezt mindenki maga dönti el. Érdemes olyan tálat választani, amiből az eleség állat nem tud olyan könnyen kimászni.

Milyen hőmérséklet legyen a terráriumban?

A megfelelő hőmérséklet a meleg részen 28-32 fok közötti, a hideg részen 26-28 fok. Éjszaka 22 fok alá ne nagyon süllyedjen a hőmérséklet.

A gekkó tartók nagy része melegítő izzót használ, ami egy olcsó és jó megoldás. Nappal 8-10 órát világítson a lámpa, estére kapcsoljuk ki. Mivel a leopárd gekkók éjszakai állatok, így nincs szükségük UVB izzóra, hacsak nem szenvednek valamilyen betegségben. Alapesetben nem indokolt az UVB izzó használata. Ha a lakás éjszaka hideg és a terráriumban a hőmérséklet 20-22 fokra süllyed, akkor érdemes beszerezni egy talajfűtőt.Ezt a terrárium alá kell behelyezni és alulról fűti fel azt.

Ahhoz, hogy folyamatosan ellenőrizni tudjuk a hőmérsékletet, vegyünk legalább egy hőmérőt és tegyük be a terráriumba. Az ideális az, ha kettő van bent, egy a meleg, egy pedig a hűvösebb részen.Ezek már általában pára tartalmat is mérnek, ami legyen legalább 40-50%-os.

Ha nem állandó a napirendünk és nem tudjuk mindig ugyanabban az időpontban fel- és lekapcsolni az izzót/fűtőt, akkor beszerezhetünk egy digitális időkapcsolót. Én is ilyet használok, kiszállítással együtt 2800 Ft volt és minden nap ugyan abban az időben kapcsol be és ki. Szerintem egy nagyon jó kis szerkezet és nagyban megkönnyíti a dolgom.

Milyen aljzatot tegyünk a gekkó alá?

A legnépszerűbb aljzat a homok, de a finom, sivatagi homokot felejtsük el! Az állatok belélegzik, evés során lenyelik, ami bélelzáródást és halált okoz. Nem teljesen sivatagi állatok, félsivatagos, sziklás területen élnek, így NE rakjunk alájuk homokot!

Népszerű az apró szemű kavics, de ezzel is jobb vigyázni, mert ha nagyon kicsik a szemek, akkor a gekkó ezt is lenyelheti.

A nagyobb szemű kavics egy jó megoldás, ám a kakit és az elmászkált eleségállatokat kicsit nagyobb munka összeszedni.

A méretre vágott linóleum egy jó alternatíva lehet.

Ennél sokkal népszerűbb a papírtörlő használata. Ez egy nagyon olcsó és egészséges megoldás, viszont sokat ronthat a terrárium kinézetén.

A hüllőszőnyeg hazánkban még nem túl elterjedt, de egy nagyon jó megoldás. Én ezt használom és nagyon szeretem. 2 havonta forró vízzel lezuhanyzom, berakom a szárító gépbe és kész is a takarítás. Mivel a gekkóm egy helyre kakil, így oda külön papírtörlőt teszek és csak azt cserélgetem.

Az aljzat cseréje és a takarítás is maximum 1-2 havonta történjen meg. A kakit mindig távolítsuk el a terráriumból, de az aljzat teljes cseréjére elég 1-2 havonta sort keríteni.
Én ilyenkor a terráriumot is kitörlöm nedves, majd száraz ruhával.
A takarítás idejére a gekkót/gekkókat helyezzük át egy magas falú műanyag dobozba.

Ez az általam készített ábra pedig jól szemlélteti a fent leírtakat:


A cikk videó formájában is megtekinthető, bővítetten:
Terrárium:

Aljzat:


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése