Leopárd gekkó etetése


A leopárd gekkók rovarevők és kizárólag csak az élő eleséget fogyasztják el!

Este szoktak enni, hiszen éjszakai állatok, így akkor indulnak el "vadászni".
A fiatal példányokat 1-2 naponta etessük meg. Főleg lisztkukacot szoktak adni nekik, de a kukac nem túl gazdag tápanyagokban, továbbá a sok kitin, ami a testüket borítja elzárhatja az állat beleit. A lisztkukacból közönséges lisztbogár lesz, ami egy barna bogár.
Csak a kukacot adjuk oda a gekkónak, a bábot már ne.
A tenyésztők egy része inkább a barna tücsköt, a csoki csótányt, és a selyemhernyót ajánlja a lisztkukac helyett. Fontos, hogy csak akkora rovart adjunk a gekkónak, amekkora a feje!
Ha annál nagyobb eleségállatot eszik, megsérülhet a szája, vagy elzárulhatnak a belei.

A felnőtt példányok már kevesebbet esznek, elég hetente 1-2 alkalommal etetni őket.
Népszerű eleség még a viaszmoly lárva is, de azzal csak óvatosan, mert nagyon hamar elhízhatnak tőle! Inkább hizlaláshoz szokták használni, ha egy alulfejlett, beteges, sovány állatot szeretnének kicsit ráncba szedni. Persze csemegeként az egészséges gekkóknak is adható, csak csínján kell bánni vele. A felnőtt egyedek nem igényelnek annyi táplálékot, így ha nem kell megijedni, ha esetleg 2-3 hétig nem esznek semmit.

A mennyiség is egy fontos kérdés. A kisebb egyedeknek maximum 6-8 kukacot adjunk, míg a felnőtteknek 8-10-et. Ez persze nincs kőbe vésve, de ha hízásra hajlamos a gekkónk és még falánk is, akkor nem fogja abbahagyni az evést, ha már elég volt neki. Így elég hamar elhízhat.
Általában azt szokták mondani, hogy annyi eleséget rakjunk eléjük, amit 15-20 perc alatt el tudnak fogyasztani.

A gekkók etetésének fontos lépése a megfelelő kalcium és vitamin bevitel. Külön kell venni neki kalciumot(a Zoo Medes a legjobb) és vitamin port is. A vitaminpor mindenképpen tartalmazzon D3 vitamint, mert az segíti a kalcium felszívódását! A kalciumot egy kis tálkába kell behelyezni a terráriumba, de ha az állat túl sokat eszik belőle és kalcium zacskó jelenik meg az oldalán, akkor vegyük ki a tálkát. Az eleség állatot meg kell szórni vitamin porral lehetőleg minden nap és úgy kell az állatnak odaadni. Ha nem megfelelően kalciumozzuk és vitaminozzuk őket, az súlyos végtag ferdülést okoz és egyéb mellékhatásai is lehetnek.
Figyeljünk arra is, hogy az eleségállattal ne jusson más a gekkó szervezetébe, például az aljzat darabkái.

Sokan csipeszből etetik a leopárd gekkókat, mert így könnyebb magunkhoz szoktatni őket és az eleség állatok sem széledhetnek szét a terráriumban. A nagyobb szöcskék és sáskák akár a gekkó lábát/farkát is megrághatják! A csipesz vagy fából, vagy műanyagból készüljön és lekerekített legyen a csíptető rész sarka, mert az állat evés közben felsértheti a száját, ha ráharap a csipeszre.

Jó módszer még az etetésre a külön dobozba helyezés. Egy nagyobb átlátszó pl. ételes dobozba betesszük a gekkót, amikor etetni szeretnénk és beszórjuk neki az eleség állatot. Eleinte csak ki akar majd mászni a dobozból, de lassanként megtanulja, hogy ez a vacsizó hely, és szépen összefogdossa majd a beszórt rovarokat.

A lakásban, kertben talált rovarokkal soha NE etessük őket, mert olyan baktériumokat hordozhatnak, amiktől a gekkó elpusztulhat.

Arra a kérdésre, hogy miért nem eszik a gekkó, a Betegségek menüpontban olvashattok bővebben. 

A cikk videó formájában is megtekinthető, bővítetten:


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése