A leopárd gekkó vedlése


A leopárd gekkók a hüllők többségéhez hasonlóan vedlenek. A vedlések között eltelt időszak attól is függ, hogy milyen idős az állat. A fiatal példányok többet vedlenek, mivel sokat nőnek. Az átlag a havi 1 vedlés, de a kicsik akár 2-3 hetente is cserélhetik a bőrüket.

Honnan tudjuk, hogy a gekkó vedleni fog?

A legszembetűnőbb jel a fakóság. A korábban szép színes állat bőre folyamatosan fakul, amikor a vedléshez nagyon közel áll, akkor szinte teljesen kifehéredik.
Sok gekkó nem viseli jól ezt az időszakot. Kedvetlenek lesznek, az aktivitásuk csökken és akár napokig koplalnak. Ilyenkor nem kell megijedni, ha látjuk,  hogy vedlés előtt áll, akkor valószínűleg amiatt nem fogadja el tőlünk a kedvenc csemegéjét.
Mivel a gekkók általában megeszik a  levedlett bőrüket, így sokan a vedlés után sem esznek néhány napig. Ez is teljesen természetes, nem kell aggóni.
Ezen kívül a vedlés előtt sokszor dörgölőznek érdesebb felületekhez pl. kövekhez, a bújókhoz.
Többször nyaldossák a szájuk szélét. Ami fel sem mindig tűnhet, hisz elég sokat nyalogatják a szájukat, de ez ilyenkor gyakoribbá válhat. Ezek csak apró jelek, de nem jelentenek semmilyen abnormális dolgot, egyszerűen csak azt, hogy az állat hamarosan készen áll a bőrcserére.

Mit kell tennünk, ha vedlik a gekkó?

Egy egészséges és jól tartott állat esetében semmit. Ha a páratartalom megfelelő, akkor egyszerűen csak egyik pillanatról a másikra át is esik a vedlésen.
Viszont ha bőrmaradékok vannak rajta, akkor érdemes besegíteni neki. A legfontosabb az,hogy ellenőrizzük, hogy a lábujjain nincsenek-e bőrdarabok? Ha vannak, akkor langyos vízbe kell tenni a gekkót úgy, hogy csak a hasáig érjen a víz. Ettől megpuhul a bőre és szépen le tudjuk piszkálni a lábujjakról fültisztító pálcikával az ott maradt bőrt. Nagyon fontos, hogy a lábujjakon semmilyen vedlésmaradék ne maradjon, mert a gekkó emiatt elveszítheti a lábujjait!

Ha azt szeretnénk, hogy a gekkónk magától könnyen szabaduljon meg régi gúnyájától, akkor érdemes mindig párásítani egy kicsit a terráriumot, vagy nedves bújót elhelyezni. Ha látom, hogy hamarosan itt az idő, akkor egy kicsivel nedvesebbé teszem a bújót, mint általában szokott lenni és már csak azt veszem észre, hogy megint szép élénkek a színei a gekimnek.

Ezután jól lakottan és csinosan éli tovább hétköznapjait és ilyenkor lehet, hogy 1-2 napig nem lesz éhes. Ha a gekkó kihányja az elfogyasztott bőrét, akkor azonnal állatorvoshoz kell vinni!

A cikk videó formájában is megtekinthető, bővítetten:

3 megjegyzés:

  1. Kedves Oldalszerkesztő! 12 éves leopárd gekkónk van. Hetek óta nem eszik és állandóan vedlik. Már elvittük orvoshoz is, de nem tudott tanácsot adni. Kérem, adjon javaslatot, mit tegyünk vele, hogyan gyógyítsuk meg. Előre is köszönöm: Katalin

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Katalin!
      Milyen gyakorisággal vedlik?
      A koplalás addig nem probléma, amíg a gekkó nem kezd el látványosan fogyni. Gyakran megérzik az időváltozást és télen/kora tavasszal akár 2-3 hónapig nem esznek.

      Törlés
  2. Kedves Oldalszerkesztő!
    A mi gekkonk 3 éves és teljes jól táplálkozik viszont eddig minden hónapban egyszer levedlett viszont most kb 3 hónapja nem vedlett ez gond lehet?!

    VálaszTörlés