2020. július 5., vasárnap

Mostantól Youtubeon is

Sziasztok!
Indítottam egy Youtube csatronát, ahol a leopárd gekkók tartásáról lesz szó. A blog tartalmát is magába fogja foglalni. Szerintem az emberek jobban megnéznek egy videót, minthogy elolvassanak egy cikket. De a blogra továbbra is kerülnek fel bejegyzések, mert szeretem csinálni. A változás annyi, hogy mostantól szóban, videóval illusztrálva is elérhetitek a blog tartalmát.
Az első videó:
És a második videóm:

A csatorna folyamatosan bővülni fog, nézzetek rá, ha gondoljátok. :)


2020. március 31., kedd

Milyen aljzatot tegyünk a leopárd gekkó alá?

Ez a kérdés mindig nagy vitákat generál a gekkós csoportokban, de van néhány bevált aljzat, amivel biztosan nem nyúlhatunk mellé. Habár én magam csak két fajtát próbáltam, de olvasva a nagy szakik tapasztalatait, le tudtam vonni a következtetéseket.

1. Homok:
A legáltalánosabb tévhit a leopárd gekkó tartóknál, hogy az állat alá homokot kell tenni. NEM HOMOKSIVATAGI ÁLLAT! Kősivatagban él, tehát a természetes közege a sziklás, köves talaj kevés növénnyel. Igaz, hogy nagyon jól mutat a terráriumban a homok, főleg ha kék, zöld, rózsaszín stb. Viszont ha minden áron homokot akarunk betenni az állatnak, akkor semmiképpen ne apró szemű, sivatagi homokot tegyünk be. A sódert, a folyami homokot pedig felejtsük el, de az a legjobb ha eszünkbe se jut ilyesmi.
Létezik direkt hüllők alá való emészthető, kalciumos homok, olyat válasszunk. Ha csak néhány hónapos a gekkó, akkor semmiképpen ne tegyünk alá homokot! Tartsuk papírtörlőn, amíg minimum fél éves nem lesz. A kis gekkók könnyen belélegezhetik a homokot, és ha új családtag, akkor felfedezés közben nyalogatni, "szagolgatni" fogja. Ha lenyeli a homokot, az bélelzáródáshoz és halálhoz vezethet. Fél évnél fiatalabb gekkóhoz semmiképp ne tegyünk semmilyen homokot, még ha emészthető, akkor se!
Sok idősebb gekkó is elkezdi enni a talajt, ha nem megfelelően vannak vitaminozva és kalciumozva az eleségállatok. Az ásványi anyag hiányt ösztönösen a talajból akarja fedezni, ami halálos kimenetelű is lehet, ha nem megfelelő homokot tettünk alá. Sok tenyésztő nem ajánlja a homokot, mert túl sok veszélyt rejthet. Ráadásul a speciális homok nem olcsó...

2020. január 26., vasárnap

Terrárium update, avagy 1,5 év alatt mi változott?

Sziasztok!
Lassan 1,5 éve vagyok büszke leopárd gekkó tartó és folyton azon vagyok, hogy megfelelő életet biztosítsak az állatomnak. Ezért már kétszer változtattam meg a berendezést és tavaly nyáron új terráriumot is készítettem neki. Úgy gondoltam, hogy megosztom veletek a fejlődés szakaszait.
Az első terráriumom 50*30*30-as méretű volt. Ha normálisan hátterezett lett volna, akkor ezzel nem lett volna semmi baj. Viszont kb. fél évesen vettem a gekkómat és már eleve akkor kicsi volt ez a terrárium, amikor megvettem. Sajnos akkor még nagyon kezdő voltam és azt hittem, hogy ez elég lesz neki. De minél nagyobb, annál jobb... Folyamatosan tanulok a gekkókról, mindig utána olvasok/nézek a dolgoknak, így idegesíteni kezdett a terrárium mérete, meg a berendezése is. Sajnos családi okok miatt nem volt kapacitásom arra, hogy vegyek egy új terkót, ezért a berendezést szabtam át először. Hungarocellből készítettem két bújót és akrillal festettem le őket. Így azért már több mászófelülete volt az első berendezéséhez képest.
Így nézett ki az első, kezdetleges berendezés:


A három bújóra itt is törekedtem, a bal oldali bújót melegítette az izzó és jobb oldalon volt a vizes és a hideg bújó. Ekkor még nem érkezett meg a hüllőszőnyeg, így papírtörlőn tartottam.